Palatka.bg
коалата

Легендите за коалата в необетованата земя на Австралийската савана

В наши дни коалата е голямото събитие в защитените паркове на дивата природа в Австралия. Коалата е символ на необетованата савана на Австралия, която, за съжаление, драстично е намалила ареала си заради човешкото нашествие на континента. Коалите присъстват в рекламите на Австралия, в карикатури и като плюшени играчки. Ако някой трябва да назове животното, което е най-тясно свързано с Австралия, то той ще каже – коала или кенгуру. Лицето на коалата, наподобява плюшено мече и като цяло осанката й има мечов вид. Това е причината обикновено да ги наричат ​​”мечките коала” или “местните мечки”, без реално те да спадат към животински вид „мечки”.

 

Ако посетите австралийската савана, имайте предвид този торбест бозайник, който се е превърнал в най-голямата атракция на дивата природа и символ на целия континент.

Какво отличава местната мечка – коалата

Най-характерното качество на коалитите е техният спокоен и благ характер. Обикновено изглеждат толкова щастливи и уютни в прегръдките на хората, но те реално не могат да живеят извън дивата природа на Австралия, където единствено растат евкалиптовите гори, в чиито клони могат да се видят сладките бозайници. Те просто се катерят по дърветата и бавно хапват евкалиптови листа.

Името “коала” идва от аборигенската дума, която означава “не пие”. Наричат ги така, защото аборигените установяват, че коалите не пият вода, тъй като получават своята хидратация от листата на евкалипта, които ядат. Коалите пият вода много рядко, само когато са болни или понякога, когато няма достатъчно влага в листата. Животинчетата живеят в необетованите земи на австралийската савана, която обаче в наши дни е с все по-малък обсег. А самите мечета са с намалена популация и поради факта, че са били избивани дълги години заради кожите им.

Изчезналият вид „Гигантска коала”

Някога са съществували и различни видове коала, но те са изчезнали. Имало е вид „гигантска коала”, която била с два пъти по-големи размери от съвременните й потомци. За нея се знае от съществуващите вкаменелости, датиращи от повече от 40 000 години. Този прародител на коалата се нарежда сред видове месоядни праисторически животни, за които се смята, че са едни от малкото възможни прадеди на сладките и пухкави „мечета”, които познаваме днес. Всъщност не е ясно как меченцето коала от месоядно животно е еволюирало до вегетарианец.


Легенди за раждането на първата коала

Местните аборигени са познавали навиците и развитието на повечето от австралийските животни и растения. Ето защо аборигените имат легенди или най-малкото дават сведения до последната подробност за навиците и поведението на животните. А за коалите имат богата и разнообразна колекция от легенди и символи.

Коалата е толкова важна част от аборигенската култура, че е свързана и с техните религиозни вярвания. Тя често е илюстрирана и в аборигенските изкуства. Едно от племената в Австралия вярвало, че коалитите са помагали да се направи лодката, която ги е довела до континента. Друг мит разказва как едно племе убило коала и използвали неговите вътрешности, за да направят мост за хората от други части на света. Племената в Куинсланд и Виктория обожествяват коалата, като я считат за мъдро животно, от което търсят съвети.

 

Историята за Кообор – момчето коала

Това е може би една от най-известните легенди за първата коала. Някога имало едно момче, на име Кообор, чиито родители умрели. Той останал на грижите на леля си и чичо си. Австралия била суха земя по онова време и трудно можело да се открие вода, а неговите леля и чичо били алчни хора, които не искали да я споделят с него. Те му забранили да пие от водата, която събирали от малкия поток. Всеки път, когато напускали колибата, скривали водата, така че Кообор да не може да я намери. А Кообор, когато бил много жаден, бил принуден да яде евкалиптови листа.

Един ден лелята и чичото отишли в гората да търсят храна. Те забравили да скрият съдовете с водата на място, където Кообор да не може да ги достигне. Щом ги видял, Кообор се развълнувал, но от страх не пил от водата. Така се превърнал от момче в коала.

 

 

 

Снимки: pixabay.com