Съвместното усилие между Института за археологически търсения и виртуална археология на Лудвиг Болцман (LBI ArchPro) и ZAMG (Централната институт за метеорология и геодинамика) доведе до невероятно “сканиране” на древния римски град Карнунт, който е разположен в близост до днешната столица на Австрия – Виена.
Идеята за проучване на региона се базира на откриването на гладиаторска арена в района през 2011 г.
При това изследване археолозите път са използвали радар за проникване в земята, за да се разкрият вида на подземните пластове. Модерният метод позволява на учените да изследват античния град без да се налага да се стига до физическо разкопаване. Финалният резултат е впечатляващото видео, представящо достиженията на виртуалната археология. Бурното развитие на технологиите не подминава дори професии, които сме свикнали да виждаме като класически, консервативни и, основно, аналогови.
Според Института “Лудвиг Болцман”:
Учените разкриха без разкопки цяла градска част в непосредствена близост до амфитеатъра, състояща се от пекарни, таверни и магазини – важна инфраструктура за римския начин на живот. Радарната система открива останки от дървен амфитеатър, разположен на пресечната точка на път, който следва римската граница (река Дунав) и главния път, водещ към Рим. В непосредствена близост до сградата е съществувал и храм на Квадривиае (римската богиня на кръстопътя). Откриването на амфитеатъра доказва, че организирането на публични игри е било важен елемент в обществения живот дори в граничните райони на империята.
Карнунт е основан като римска легионерска крепости и служи също като седалище на Панонски флот (около 50 г. сл.Хр.). От началото на 2 век от сл.Хр. селището се превръща в столицата на провинция Горна Панония. Следва сериозен ръст на населението и градът достига до внушителни за времето си 50 000 души. При толкова впечатляващ размер на града, за археолозите е изключително важно е да се установи автентичният обхват на древното римско селище. Именно това е постигнал екипа, използвайки комбинация от най-съвременни технологии като магнитометри с висока разделителна способност и радарни системи, проникващи в земята.
Тези проучвания и анализи са помогнали на изследователите да установят как е изглеждал в архитектурен план града.
Карнунт е можел да се похвали с добре развита инфраструктура, която да отговаря на сериозния приток на хора, които са посещавали града за да гледат мащабните гладиаторски игри.
Пътят към зрителите е минавал първо през градските порти, където са били проверявани от пазачи. Впоследствие потокът от хора се е насочвал към търговската част на града. Улиците са били, изпълнени с таверни, магазини за сувенири, стоки и продавачи на храна. На това основно за града пространство търговците на улицата предлагат своята продукция и услуги. Зад една от таверните специалистите археолозите са открили склад и голяма фурна.
На това място се е произвеждал хляб за 13 000 зрители. Виното и свежите храни са се съхранявали в подземни изби.
Интересно е, че археолозите са открили и доказателства за друг дървен амфитеатър на 400 метра от основния. Вероятно става въпрос за старa постройка, която е бил изоставен за да бъде построен по-нов и модерен амфитеатър.
Това откритие затвърждавам световно известната римска концепция за общество – panem et circenses, т.е. хляб и игри. Тази тенденция на изграждане на римските градове е уникална по рода си комбинация между административно управление и частна търговска инициативност. И, ако това до момента беше добре изследван факт по отношение на Рим и големите градове, то подобни археологически представяния като това в Карнунт доказват, че и граничните градове и райони са били изграждани по пример на столицата.