Папуа Нова Гвинея се намира на север от Австралия. С пълно основание може да се нарече най-красивото място на земята, което е естествен рай – един от последните в света. Средно от там минават около 50 000 посетители годишно. Да, малцина са тези, които имат щастието да се докоснат до Рая на Папуа Нова Гвинея, но ако има място, което трябва да се види преди смъртта, то това е именно Папуа Нова Гвинея!
Папуа Нова Гвинея е искрящо скъпоценно камъче в Тихия океан, което съдържа толкова много тайни, някои от които никога няма да разберем.
Папуа Нова Гвинея е едно от най-разнообразните места на нашата планета. Там се говорят над 800 езика от хората, живеещи в племенни села, а флората и фауната все още чакат да бъдат изследвани. Тази страна и в пряк и преносен смисъл изригва с чудеса и велики истории.
Ако имате късмета да посетите това бижу, имайте предвид, че трябва да забравите модерните детайли и удобства.
Реката Сепик – 1126 км, които изобилстват от опасни създания
Река Сепик е голяма река в Папуа Нова Гвинея, която се простира на 1126 км и е пълна с опасни същества, които наред с рибарите от местните племена се конкурират за изобилието на риба. Най-внушителните от опасните обитатели на реката са морските крокодили, които мигрират между Сепик и откритото море. Мъжките от този вид могат да достигнат до над шест метра дължина. Тук не трябва да ви учудва, ако имате усещането, че ви наблюдават нечии очи, възможно е на метри от вас да ви дебне крокодил. Интересна гледка представляват рибарите, които ловят риба от своите самоделни канута, и се държат така сякаш са напълно защитени.
Ако търсите перфектното приключение, то ще го откриете в тази земя, която се определя като особено опасна и недостъпна. По водата, пеша или във въздуха тук няма да срещнете комерсиални и скучни хора, защото никой „нормален” не би дошъл тук. Но ще срещнете ловци на крокодили, шамани и племенни воини. Ще се натъкнете на назъбен варовик, пробиващ през килим от зеленина, кафяви реки, които се вият като питони.
Папуа-Нова Гвинея е с площ една трета по-голяма от Германия, но има по-малко от 7,5 милиона жители. Освен магистралата Highlands, която на места изглежда по-скоро като поле, отколкото като магистрала, няма почти никакви пътища по суша.
Няма пътища, но има летища
В Папуа Нова Гвинея има към 500 летища, които са разположени върху земи от изсечена джунгла. Някои писти са толкова стръмни, че приличат на такива за ски скокове, а местните пилоти всъщност са още по-добри от ски скачачи, тъй като от техните прецизни реакции зависи и животът на други хора. Няма по-добра страна в света, в която полетите да разкриват толкова величествени гледки – това може да чуете да казват пилотите, и вероятно са прави. Тук може да изникне изневиделица пред погледа ви угаснал вулкан, увит в облаци, танцуващи около върха му като бели дракони. Тук двете най-високи планини се издигат над 4000 метра.
Местното население е съставено от митични племена, а също от пришълци предимно от Австралия
Освен с опасни създания в природата, Папуа Нова Гвинея има проблем и с насилието, а Порт Морсби – столицата, често се нарежда на едно от първите места в списъците на най-опасните градове в света. През нощта разходките в столицата са забранени, а дори и най-безстрашните туристи се спират от това изживяване. В Папуа-Нова Гвинея раят и адът са в двата края на едно и също кану.
Но има и изключително спокойни места, като Karawari Lodge
Спокойно място, с удобни бунгала. Единственият риск, който се крие тук, е да бъдете покосени от дълбоко чувство на смирение, докато гледате към джунглата от терасата. И отново това е през деня, а нощем ще откриете кошмари, които пълзят под мрежите против комари.
Всъщност, ако не търсите приключение, а почивка, Папуа Нова Гвинея не е най-подходящото място за вас.
Тук саговите палми осигуряват на хората строителни материали и са най-важната им основна храна. От саговото растение местните мелят брашно, за да произведат богат на полезни вещества плосък хляб, а с целите листа правят покривите на колибите си. Животът тук е много прост. На практика няма разделение на труда. Всеки прави всичко. Ловът, риболовът и отглеждането на децата се извършва от всички и е за лична консумация.
Повечето хора дори никога не са виждали супермаркет. Природата им осигурява всичко и всичко е естествено, органично. Ние, европейците (ако ние, българите, изобщо се чувстваме европейци), само можем да си мечтаем за живот като техния – простичък, но спокоен и смислен.
В Папуа Нова Гвинея повечето местни хора имат физика на спринтьори
Но когато някой от младите мъже, с атлетично тяло, се обърне с гръб, на гърба му се виждат белези, наподобяващи крокодилски гръб. При церемонията по посвещаване им в мъжество (инициация), момчетата биват нарязвани, а раните им се запечатват с кал. Някои жени също носят тези белези с гордост.
Всъщност малкото западни посетители, които идват тук, е за да видят райските птици
Тридесет и девет вида от тези странни птици вече са открити от учените в Нова Гвинея. За хората, чието приключение се крие във визьора на камерата, тук има чудни птици и природа, която няма да заснемат никъде другаде по земното кълбо.
По време на крокодилския лов по Сепик може да се види и чуе чифтосването на птици. Танцуващи, гърчещи се и пеещи, те звучат като същества от друга планета.
Танцовият фестивал в столицата събира много от племенните народни танци
Местното население се удвоява до 50 000 души за ежегодния танцов фестивал. Специално подготвени за него “културни групи” идват от цялата страна, за да представят около 80 от близо 1000-те племена в Папуа Нова Гвинея. Малцина от тях могат да си позволят хотелски стаи, така че танцьорите спят в палатки и покрити с картони отстрани на пътя.
Всяка група танцува пред жури насред голямо поле. Накрая не е само един победителят, защото всеки трябва да спечели. Така се прави, защото в противен случай ще има битка, а на следващата година никой няма да отиде отново. Запитани защо, хората простичко отговарят: „Защото сме много горди, разбирате ли?”.
Всъщност подобно на птиците и хората танцуват в своята любовна игра, с която привличат славата и пазят честта на своето село. За специалния „грим” танцьорите използват боя, направена от специална речна кал. Тя е много рядка и много скъпа.
Етнолозите са установили, че на територията на Папуа Нова Гвинея се говорят над 800 езика – около 10% от всички известни езици в света. Изглежда, че разнообразието на страната се отразява в думите на хората.
Но Папуа Нова Гвинея е и райски плажове, които притежават отлични условия за сърф
Клишетата за райските плажове са тръгнали точно от тук, но те са точно това, което искате плажът да бъде: бял пясък, палмови дървета, хвърлящи сянка, чиста вода, подходяща за гмуркане.
Trobriand е друго място, което трябва да се посети
Потопете се с вдъхновение в полинезийските каменни храмове, които са едни от непокътнатите културни места, които познава светът. Церемонии, живи цветни празници, резба и духовни ритуали все още се практикуват. Пещерата Kalopa на север е красив плаж с близка пещера за приключения.
Вулканичния остров Туфи
Все още доста тайна локация, този невероятен остров завладява посетителите, които идват. Можете да отседнете в курорта за луксозно преживяване или да изберете да живеете малко по-прилично от местните в къща за гости. Този вулканичен остров има красива долина с река, образуваща живописна гледка и хвърляща хладна сянка, подходяща за отпускане.
Нова Британия
Това е най-големият остров в страната и може би най-активният. Тук „активна дейност” е многозначно словосъчетание. Активен и като вулканично активен. Някои от вулканите тук са спящи пасивни върхове, но има няколко, които са готови да изригнат в яростта си, но не се знае кога. Пейзажът е великолепен с планинските върхове и девствените тропически гори, покриващи земята. Гледката под водата е доста забележителна. Кораловите рифове приветстват морския живот, а океанското дъно е място за почивка на няколко корабокрушения.
И най-доброто място за посещение в Папуа-Нова Гвинея е остров Миоко
Ако винаги сте си мечтали за страхотни плажове, тук е мястото, заповядайте в Миоко! Охладете се във водите или се насочете на юг за едно добро гмуркане, ако водите са безопасни този ден. Има зашеметяващи скали и пещери, които до преди години са били скрити.
Снимки: pixabay.com