Лисабон е сред вечните градове не само на Португалия, но и на света
Районът на португалската столица е населен от поне няколко хилядолетия. Първоначално са живяли различни племена по време на Неолита, а около първи век индо-европейски племена завладяват града, като се смесват с местното население. След няколко века Римската империя, включва региона в територията си и оформя провицнията Лузитания. След разпадането на империята и началото на Средновековието градът често е разменна монета в ръцете на рзалични гсоподари. През 711 години маврите превръщат Лисабон в тяхно европейско владение. Културното, топологичното и архитектурно влияние на това завладяване може да бъде проследено до днес.
След повече от 4 века на мюсюлманско влияние и управление, първият крал на Португалия Афонсо Енрикеш успява да възвърне европейския контрол върху Лисабон. В тези бурни първи години за Португалия, в които залогът е самото съществуване на кралството, Афонсо се превръща с ленедарен владетел, който успява да изведен страната си до независимост и залвадява тови територии, разширявайки португалското влияние на полуострова. За столица на новата държава през 1260 г. е избран Лисабон, а след 30 години през 1290 г. е открит и Лисабонският университет.
През следващите векове Лисабон разцътява и се превръща в един от най-богатите градове в целия свят
През тези столетия, Португалия се е развила до огромна колониална империя, а златото и богатствата на завзетите колонии се превръщат в безкраен поток от съкровища към Лисабон. Златният период за града е около XVI в., когато Лисабон е център на европейската търговия с Азия и Новия свят. Дори силното земетресение от 26 януари 1531 г. не прекъсва този подем.
Друго земетресение след 2 века успява да нанесе много повече щети отколкото това от XVI в. На 1 ноември 1755 г. Лисабон е ударен от трус с магнитуд от 9 по скалата на Рихтер, с епицентър на около 200 км. в Атлантическия океан. Градът е почти изцяло разрушен, загиват над 90 000 души. 1/3 от цялото население на града е станало жертва на земетресението. Началото на съвременната сеизмология е поставено в следствие именно на това земетресение и стремежът на португалскато правителство да изследва причините за труса. В следващите векове пищността и славата на Лисабон отговарят на постепенния упадък на цялата Португалска империя. Независимо от загубата на колониите и световното влияние, Португалия и Лисабон продължават да бъдат съкровища, които задължително трябва да посетите.
Лисабон днес
От България основно същестуват две възможности за пътуване. Едната е с директен полет, с който простигате направо в Лисабон, какъвто предлага “България Еър” веднъж в седмицата. Другата ви опция е да използвате услугите на друга компания и да се прекачите на някое свързващо летище.
Пристигайки в Лисабон на ваше разположение ще бъдат както градския транспорт, така и множество таксита. Обикновено цената от летището до центъра на града е между 15 и 20 евро. Странцията на метрото е буквално част от летището, тъй че, ако не сте склонни да пътувате с такси, може да използвате железницата. Цената на 1 билет 1,40 евро, като първият път се налага да закупите и презареждаща се карта на цена от 50 евроцента. Автобусният билет струва 1,80 евро и може да закупи от водача.
Работното време на метрото е от 6.30 сутринта до 1 след полунощ. Повечето атобусни лини са с подобен график, но основните 6 от тях се движат денонощно. Ако искате да стигнете възможно най-бързо от или до летището може да си купите билет за Aerobus-а, който спира на най-ключовите и централни места в града и пътува директно за летището. Цената на 1 пътуване 3,50 евро, но ако закъснявате за полета си, е цена, която си заслужава да бъде платена.
Ако ще пътуване много из града ви съветваме да си купите 24-часова безлимитна карта, която ви дава неограничен достъп до всички видове транспорт. Цената ѝ е 6 евро плюс спомената еднократна такса от 50 евроцента за първо издаване на картата.
Такситата в Лисабон са лесни за разпознаваме и добре обозначени
Притежават класичката светеща табела на покрива, а възможните цветове са бежово, черно и зелено. Въпреки че такситата са напълно безопасни е хубаво да ви предупредим, че подобно на ситуацията в България, таксиметровите шофьори имат лоша репутация по отношение на надуване на цената за туристи. Не забравяйте да споменете, че знаете ориентировачно колко трябва да платите.
За да изчислите средната цена на вашия маршрут, опитайте worldtaximeter.com/lisbon. Ако имате някакви проблеми, запишете номера на водача и поискайте бележка. Обикновено компанията ще ви съдейства за решаване на проблема. Също така, компанията за споделени пътувания Uber е на разположение в Лисабон.
Разбира се, един от най-добрите начини да разгледате всеки град е разхождайки се пеша. Лисабон не е изключение от това златно правило. Само не забравяйте, че Лисабон не е плосък град, а на хълмове и тепета. Разхождайки се в града ще се сблъскате с много изкачване и стълби. Всички тези усилия ще бъдат постоянно възнаграждавани, тъй като Лисабон е град, който има спиращи дъха гледки, където и да се намирате.
Алфама- най-автентичното усещане за Лисабон
Алфама е най-старият квартал на Лисабон и е един прекрасен лабиринт от тесни улички, които водят от устието на реката Тежу нагоре към замъка Сао Жорж . В този древен квартал се намират някои от най-исторически значимите сгради в Лисабон, включително най-известните катедрали на града.
Преди 13-ти век, Алфама е район извън градските стени, дом на най-бедните жители на столицата. В следващите години ситуацията се променя, Алфама е “погълната” от Лисабон и кварталът се превръща в дом на моряци и работници.
Докато се намирате в квартал Алфама, задължително е пътуването с легендарния трамвай номер 28. Трамвайният маршрут свързва квартал Граса с Байша Шиадо и минава през улиците и хълмовете на Алфама. Този тесен и вълнообразен трамваен маршрут е напълно неподходящ за всички модерни трамваи, така че историческите трамваи Remodelado, които датират от 30-те години, са единствените, които обслужват маршрута.
Замък Сао Жорж е преплетен с ранната история на Португалия и е мястото, където християнските кръстоносци побеждават северноафриканските маврите през 1147 г. Замъкът е оставен да се превърне в руина, заради миналото си. По-късно обаче е взето решение да бъде изцяло възстанове . Панорамната гледка над Лисабон, която замъкът разкрива е сред най-впечатляващите в целия град. От Сао Жорж се виждат града, реката Тежу, а в далечината и Атлантическия океан.
Центърът на Лисабон и неговите малки тайни
След като градът е унищожен от разрушителното земетресение през 1755 г., възстановяването му отнема няколко години. Маркеш Помбал е владетелят, който успява да изгради Лисабон отново и да го превърне в модерен европейски град, приютил у себе си най-доброто от иновативната европейска архитектура към онзи момент. Сградите са допълнително подсилени, с надеждата, че при нови трусове, по-голяма част от града ще оцелее. Това е първият пример за строителство което има за цел да бъде устойчиво на земетресения. Районът, в който е работил Помбал и до днес е известен с името Байша Помбалина, като знак на признателност към неговия труд и дело.
Централната част е изградена с математическа точност, като улиците са чувствително по-широки, отколкото в изградената по средновековен модел Алфама. Байша Помбалина е с дълги, прави, широки улици, които водят към устието на реката Тежу и пристанището на Лисабон. Днес те са пълни с живот и са се превърнали и в една от централните търговски зони на града. Уличките са и сцена на много артисти, музиканти и са любими място на местни и туристи за почивка с чаша кафе или контейл в ръка.
Лисабон е град, който изживява огромен туристически бум през последните години
Това се дължи както на фактори, които са част от градината, така и на цялостната политика на страната за привличане на туристи. Португалия разчита на туризма за да се възстанови от тежката икономическа криза. Стратегията на страната е предлага качествена услуга, която се различава от конкуретните Франция, Испания, Италия и т.н. Португалия залага на незастроени и безкрайни плажове и природа, която не е станала жертва на човешкото влияние. Курортите не са презастроени, нито пренаселени. Целта на Португалия е да бъде посещавана от десетки милиони туристи, но усещането ви да е сякаш сте единственият турист. Разбира се, това е амбициозна цел, но до момента успява да се отплати.
Ръстът на туристите е огромен и Лисабон се превръща в един от центровете на Европа. Искрено се надяваме, че масовият туризъм няма да унищожи крехкия, мимолетен чар на Лисабон и Португалия. За всеки случай обаче, ви препоръчваме да се възползвате от възмножността да посетите скоро Португалия, за да сте сигурни, че няма да изпуснете момента, докато всичко е още относително спокойно и може да се насладите на автентична атсмофера и среща с местната култура и традиции без да бъдете заобиколени от безкрайни тълпи американски, китайски или европейски туристи.
Фотография: Делян Тодоров