Palatka.bg

Археолози откриха най-ранните монументални египетски йероглифи

Съвместната експедиция на учени от университета в Йейл и Кралските музеи на изкуството и историята (Брюксел) за проучване на древния египетски град Елкаб разкри впечатляващи неизвестни до момента скални надписи.

Сред най-интересните находки са и най-ранните монументални йероглифи,откривани някога на възраст около 5200 години съобщава phys.org

Тези нови за археологията надписи не фигурират в нито една експедиция до момента и са от голямо значение в историята на древноегипетските системи за писане, според египтолога Джон Коулман Дарнъл, професор във Факултета по близкоизточните езици и цивилизации в университета Йейл. Именно Дарнъл координира целия научен проект, чиято цел е да разкрие повече за региона на град Елкаб и неговата история.

“Открието крие в себе си някои от най-ранните и най-значими знаци от формиращите се етапи на йероглифната писменост. Надписите са уникално доказателство за това как древните египтяни са измислили своята уникална система за писане”, казва Дарнъл.

Изследователите откриват също пример заранно изкуство врязано в скала, изобразяващо стадо слонове. “Картината” е издълбана между 3500-4000 години пр.Хр. В изображението на един от слоновете е нарисувано малко слонче, което според Дарнъл “е невероятно рядък начин да се представи бременно женско животно”.

Археолозите са идентифицирали и панел от четири знака, създадени около 3250 години пр. Хр. Знаците са “написани” отдясно наляво – доминиращата посока на писане в по-късни египетски текстове. Знаците  изобразяват животински образи на глава на бик, последвана от два застанали с гръб седлоклюни щъркели и изображение на плешив ибис между тях.

Разположението на символите е често срещано в по-късното египетско представяне на слънчевия цикъл и с концепцията за осветеност. “Тези образи може би изразяват понятието за кралска власт над подредения космос”, казва Дарнъл.

Дарнъл казва, че екипът е “абсолютно шокиран” от находката, поради огромните ѝ размери и важност.