Спомняте ли си Идомени? Селото в Гърция, което злощастно се прочу преди три години с потресаващите кадри на жални малки дечица и техните семейства от бедния бежански лагер, който беше сформиран там. Археолозите са на мястото, на което днес няма и следа от бежанците, за да започнат отново изследване, свързано с миналото на Идомени. По техните думи, Идомени и долината на река Аксиос винаги са били важен маршрут север-юг през вековете.
Идомени след мигрантите потъна отново в своя сън, но археолозите сега са там, за да го събудят отново
През 2015 г в Идомени се събираха по над 10 000 мигранти, спотаили своята надежда да преминат границата с Македония. Като целта им беше Западна Европа. Лагерът беше евакуиран в рамките на броени дни през месец май 2016 г.
Няколко месеца след есента на 2015 г. сънливото село Идомени и бедният бежански лагер, израснал по северната граница на Гърция, след като той беше затворен, дълго доминираше в световните заглавия. Градът на палатките вече е изчезнал, но според археолозите Идомени и долината на река Аксиос винаги са били важен маршрут север-юг през вековете.
Алхеолозите ще изследват района със специално сателитно устройство
Археологическият екип се е преместил в района и ще сканира под земята чрез географско и сателитно устройство за дистанционно наблюдение около местата, където през 2007 г. разкопаваха за доказателства за неолитно заселване и пост-византийско гробище.
Тези разкопки са били относително ограничени. Сега предстои следващият ход, който ще бъде сканирането на заобикалящата ги почва, за да се определи размерът на праисторическите и пост-византийските останки. Друга цел е откриването и възможното съществуване на пост-византийско селище близо до гробището.
Регионалният съвет на Централна Македония одобри на 23. 6. 2017 г. подписването на договор с Фондацията за научни изследвания и технологии и Министерството на културата за конкретния изследователски проект, който ще се проведе от лабораторията за геофизично-сателитно дистанционно проучване и част от Института за средиземноморски проучвания.
Снимки: БГНЕС
pixabay.com