В дълбините на столицата на Мексико – Мексико Сити археолози се натъкнаха на кула, изградена от най-малко 676 човешки черепа
Това откритие хвърля нова светлина върху живота, порядките и начин на водене на война на ацтеките. Те никога не са били известни като срамежливи или неуверени войни, особено когато става дума за война на живот и смърт, но това откритие води учените към заключението, че може би тази древна култура е била още по-брутална и жестока от предполагаемото.
Разкопките се извършват на територията на вечещ несъществуващия Темпло Майор – един от най-големите храмове в Северна Америка, намиращ се в столицата на държавата на ацтеките – Теночитлан, която се намира на територията на днешния Мексико Сити.
В изучавания район са организирани десетки експедиции и областта е добре позната със своите археологически богатства
Тези структури на човешки черепни “стелажи”, известни като “tzompantli”, са били документирани и по-рано. Откритата преди дни находка обаче, е чувствително по-страшна и притеснителна от нормалното.
Кулата е намерена в параклиса на Уицилопочтли , ацтекийският бог на слънцето, войната, човешкото чертвоприношение и патрон на град Теночитлан. Анализът на скелетните останки разкрива нещо сравнително шокиращо, което никога не е било срещано в подобни находки до момента: черепите и костите не са само останки от воини.
“Очаквахме просто мъже, очевидно млади мъже, киото са изпълнили мисията си като воини, а се оказа, че има останки и от жени и дец, които не бихме помислили, че воюват”, казва пред Ройтерс Родриго Боланос, биологичен антрополог.
“Тук се е случвало нещо, за което ние нямаме никакви данни и това енаистина ново” добавя той.
Теночитлан е бил ацтекийски град, който процъфтява между 1325 г. и пристигането на испанските колонизатори през 1521 г.
Преди своето завоюване от европейците той е най-големият и най-великолепен град в Америка. След това за кратко остава най-големият град на континента. Въпреки всички разкопки и проучвания, съвременната археология продължава да задава повече въпроси, отколкото да отговаря с отговори, когато става дума за историята и бита на Ацтеките. Голяма част от информацията, с която разполагаме идва от летописи на моряци, войници и съвременници, които са били едновременно ужасени и впечатлени от новата цивилизация, с която се сблъскват.
Андрес де Тапиа, испански войник, който придружава известния конкистадор Ррнан Кортес в завладяването на Мексико през 1521 г.,описва тези кули от черепи в дневника си, описвайки костница, изработена от черепите на починали войници и принесени в жертвоприношение мъже. Един от разказите описва как испанците броят черепите и откриват останките на най-малко 136 000 души. Сега знаем, че тези останки не са само на хора, участващи във войната и сраженията, но и на жени и деца.
Разкопките, започнали през 2015 г., все още продължават и непрекъснато представят пред света нови очарователни находки. Само миналия месец археолозите, работещи на обекта откриха съдържащ древен ацтекски храм, широк двор и място, което вероятно е било използвано за жертвоприношения.