Palatka.bg
вълк

В Мексико откриха златен жертвен вълк, който дава ценни сведения за ацтеките

Само преди дни археолози от Мексико оповестиха пред Ройтерс, че са открили уникална златна находка в един от основните ацтекски храмове в Мексико Сити. Откритието представлява жертвен вълк, целият украсен със злато.

 

 Златни късове, оформени в символи, по тялото на жертвен вълк

Златни късове, оформени в символи, са открити на място, където е имало жертвен млад вълк, умело украсен с едно от най-хубавото ацтекско злато, откривано досега.

Жертвеният вълк е бил изтънчено украсен с изящното злато и погребан преди повече от пет века. Находката е открита в центъра на Мексико Сити, в светилище на ацтеките.

Качеството и броят на златните накити са изключително необичайни. Наброяват 22 цели фигури – като висулки със символи, пръстени за носа и гръдния кош – всички са изработени от тънък слой благороден метал, заяви водещият археолог Леонардо Лопес.

Запазено в каменна камера, тялото на вълка е открито през април близо до оживения главен площад на столицата зад римокатолическата катедрала от колониалната епоха и до някогашния най-важен церемониален храм на ацтеките.

 

 Златни късове, оформени в символи

 

“Без съмнение, това са най-големите и най-изискани парчета злато, открити досега”, казва Лопес. В района са открити 205 находки за почти четири десетилетия разкопки около обекта. 16 от тях са съдържали злато.

 

Вълкът е олицетворявал бога на войната на ацтеките

Изследванията са показали, че вълкът е бил осеммесечен, когато е бил убит. След което е бил облечен със златни накити, имал е и колан от черупки от Атлантическия океан. В този вид е поставен в каменната кутия от ацтекските старейшини.

Вълкът е олицетворявал бога на войната на ацтеките, който е бил пазител на воините. Ацтеките са вярвали, че вълците помагат на загиналите воини да преминат през опасна река в подземния свят.  Разкопките са започнали в този гъсто населен  район след разрушаването на две сгради, които са покривали мястото.

Камерата е била леко повредена през 1900 г., когато в близост до нея е била построена канализационна мрежа. Но градските работници вероятно изобщо не са забелязали находката, смята Лопес.

 

 

Вълкът е олицетворявал бога на войната на ацтеките

 

“Ако бяха видели златните предмети, щяха да го претърсят веднага”, каза още той.

Ацтеките са ценели много златото, но за съжаление са достигнали малко подобни артефакти, тъй като почти цялото е било ограбено и претопено от испанците, които са го занесли в Европа.  Златният вълк е погребан през 1486-1502 г. по времето на царуването на цар Ахуицотъл, най-могъщият владетел на ацтеките, който разширява империята на юг, до Гватемала. Този владетел е известен и със своята жестокост.

 

 

 

Снимки: pixabay.com