Palatka.bg
Великденския остров

Нови анализи от Великденския остров свидетелстват, че жителите не са били жертва на изчерпани природни ресурси

Според ново изследване, проведено съвместно с университета “Бингхамтън” в Ню Йорк,  останките, открити на Великденския остров, Чили, носят доказателство, което противоречи на широко разпространеното схващане, че древната цивилизация недвусмислено е унищожила околната среда.

 

Каква е традиционната история на Великденския остров

Каква е традиционната история на Великденския остров

“Традиционната история е, че с течение на времето хората от Великденския остров са изчерпали ресурсите на мястото и постепенно са останали без храна за препитание”, казва професорът по антропология на “Бингхамтън” Карл Липо. – Един от ресурсите, които те са използвали, са били дърветата, които растат на острова. От тези дървета те са си правили канута. Но в резултат на липсата на дървета, вече нямало как да си правят канута и съответно не можели да ловят риба.

Така започнали да разчитат все повече на сушата. Но понеже разчитали на сухоземната храна, производителността на почвата намаля поради ерозия. Това довело до изчезване на реколтите им.”

 

Това е традиционната картина, която се разказва за природната катастрофа на Великденския остров.

Новото изследване я опровергава

Липо и екипът му от изследователи са анализирали човешки, фаунални и ботанически останки от археологическите обекти на Великденския остров, датиращи от  1400 г. сл. Хр. Екипът е използвал за анализите техники с въглеродни и азотни изотопи и специфични изотопни анализи на колагена. Той е изолиран от праисторическа човешка и фаунална кост. Целта е била оценка на използването на морски и земни ресурси и за изследване на базисните основни стойности.

 

Подобни изотопни анализи са използвани и за характеризиране на местната среда. Резултатите от анализите на въглерода и азота показват, че около половината от протеините в останките идват от морски източници. Значително по-високи от предишните оценки.

 

Тези констатации сочат за усилия за манипулиране на земеделските почви. Те предполагат, че древното население на Рапа Нуи (местното име на острова) е разполагало с широки познания за преодоляване на лошото плодородие на почвата. Те са знаели как да подобряват условията на околната среда и да създават  устойчиви източници на препитание. Тези дейности демонстрират значителна адаптация и устойчивост към екологичните предизвикателства. Направената констатация е несъвместима с разказа за природната смърт на мястото.

 

 

Новото изследване я опровергава

 

 

Откритието на екипа, свързано с храненето на древните жители на Великденския остров

“Открихме, че доста голяма част от диетата на хората е била от морски източници, през цялата история. Хората са ядели морска храна и определено не са имали само храна от земни ресурси.” – казва Липо. – Ние също така научихме, че това, което са получавали от земята, е идвало от много модифицирани почви. Тоест те са обогатявали почвите, за да отглеждат културите.

Това подкрепя аргумента, който сме направили в предишната ни работа. Той е, че тези хора измислят интелигентна стратегия за обогатяване на почвите, като добавят основи към повърхността и вътрешността на почвата, за да създадат по същество тор. Те намират начин за подпомагане на населението. Всъщност загубата на дърветата наистина не е била катастрофа, както беше описано по-рано “.

 

Същият екип от археолози по-рано тази година стигна до извода, че изчезването на жителите на Великденския остров не се дължи и на военен конфликт. Тъй като предметите, които са смятани за върхове на оръжията им (из целия остров има разхвърляни множество осколки от вулканично стъкло, направени в триъгълна форма), според изследователите не съвпадат с оръжията, където и да било другаде по света.

Тези предмети вероятно са им служели като сечива в ежедневния труд. Вследствие на това откритие, те бяха достигнали до извода, че най-вероятно изчезването на хората съвпада с изчерпания хранителен ресурс заедно с пристигането на европейците. Но както виждаме, новото изследване опровергава и идеята за изчерпания хранителен ресурс.

 

 

 

Снимки: pixabay.com