Palatka.bg

Град, унищожен преди 1700 години от огромно цунами беше открит от археолози (видео)

Археолозите са се натъкнали на огромна мрежа от подводни руини, образуващи древния римски град, известен в древността като Неаполис

Селището е било унищожено преди около 1700 години след катастрофално цунами. За това страхотно откритие съобщава ScienceAlert.

Невероятните находки, които учените изследват дълбоко в морето включват улици, паметници и около сто сгради, използвани за производство на гарум – ферментирал рибен сос, който е популярна подправка в Древен Рим и Гърция и е много вероятно да е бил важен фактор в икономиката на Неаполис.

Експедициите за намиране на Неаполис, включващи изследователи от Туниския институт за национално наследство и Университета в Сасари в Италия, се изпълняват от 2010 г. насам, но пробивът дойде наскоро благодарение на благоприятните метеорологични условия.

“Това е голямо откритие”, каза пред АФП ръководителят на екипа – Мунир Фанър

“Това откритие ни позволи да установим със сигурност, че Неаполис е основен център за производство на гарум и солена риба. Вероятно най-големият подобен център в римския свят”.

Руините се простират на повече от 20 хектара, според екипа, който ги е открил, и показват, че Неаполис е бил частично потопен от цунами, причинени от земетресение на 21 юли 365 г. сл. Хр.

Това събитие e oписано от историка Амен Микел Маркелин и се смята, че същото природно бедствие е причинило значителни щети в Александрия в Египет и на гръцкия остров Крит.

За съжаление, човечеството тогава не е притежавало модерните научни измервателни уреди, с които боравим днес, но историците смятат, че земетресението е било изградено от два сериозни удара, като най-силният трус е бил с магнитуд от 8.0. Това е било достатъчно силно, за да измести части от Крит на цели 10 метра.

Първоначално основан през V в. пр. хр., Неаполис означава “нов град” на гръцки език

Подводният район е в близост до днешния град Набул в североизточната част на Тунис, който е популярна туристическа локация и е известен със своята керамика.

Това, което прави откритието по-полезно, е, че писмените записи на Неаполис са изключително малко и оскъдни в римската писмена история – може би причината с е крие във факта, че градът е бил “наказан”, поради липсата на преданост към Римската Империя.

Жителите на Неаполис са предпочели да заснтанат на страната на Картаген по време на Третата пуническа война в периода 149-146 г.пр.Хр.. Римляните печелят войната и впоследствие поемат контрола над града.

“Търсехме пристанището и подводното проучване ни позволи да разпознаем много от следите, които търсихме, и които ни дават огромна доза увереност, че Неаполис е претърпял огромно земетресение и цунами през 365 г.”, каза Фантар пред АФП.