Palatka.bg
ронгоронго

Полски изследовател се опитва да разчете уникалната писменост Ронгоронго от Великденския остров

В едно от най-изолираните места в света – Великденския остров – писмеността Ронгоронго е изобретена преди няколкостотин години. Древните йероглифи са били написани на малки плочки и е имало доста от тях на острова. В момента се правят опити да се разчете древният език. Сред малкото хора, които са се заели с това предизвикателство, е полският изследовател д-р Рафал Виецорек.

Въпреки многото неизвестни, изследователите на загадъчната писменост ронгоронго са установили няколко факта.

25 артефакта с надписи на Ронгоронго са запазени до наши дни. Ронгоронго е система от глифове, известни само от Великденския остров – никой от другите полинезийски народи не е имал писменост.

“Има много доказателства, че Великденският остров е едно от малкото места в света, където е създадена писменост независимо от другите писмени системи. Защо то е създадено на такова изолирано място, остава загадка.

Дешифрирането на глифовете е по-трудно, защото само няколко души в света работят върху него. За всички участници обаче това е страничен проект и няма специално сформиран изследователски екип, който да се концентрира само върху тази дейност.

Полският учен, който се е заел сериозно с дешифрирането на надписите, е специалист по астробиология, но преди много години се присъединява към международната група, чиято цел е да се опита да дешифрира ронгоронго.

25 артефакта с надписи на Ронгоронго са запазени до наши дни.

Въпреки многото неизвестни, изследователите на загадъчната писменост ронгоронго са установили няколко факта.

На първо място, е известно, че ронгоронго е използван от аристокрацията, живееща на острова – това не е често използвано писане.

Има много индикации, че ронгоронго трябва да се чете подобно на египетските йероглифи. В тази система писането се основава на логически графики (знаци, изобразяващи онова, което е нарисувано или означават метафорично свързани думи), фонограми (знаци, показващи съгласни) и определящи (символи, които изясняват смисъла на предходната дума, написана фонетично).

За разлика от египетските йероглифи, от които има около 1000, в ронгоронго има значително по-малко глифове. Изследователите изчисляват, че броят им е малко над 600. Сред тях са и глифове, изобразяващи човешки фигури със свръхестествено дълги ръце в различни пози, но и животни:

птици, риби, акули, мишки и плъхове. Съществува и голяма група – около 200 прости знака – които трудно могат да бъдат идентифицирани. Те приличат на инструменти или оръжия.

Все още обаче има много въпроси. Учените не успяват да определят кога е изобретен ронгоронго. Полският учен споделя, че според негови колеги това се е случило в резултат на контактите с европейските нашественици, но той смята, че това е малко вероятно.

Физикохимичните анализи на артефактите не са полезни в тази област, защото само един е бил идентифициран като датировка при изследването с въглерод.

Била е получена дата близка до 18 век.

Все още обаче има много въпроси.

 Другите от полинезийските народи не са разполагали със собствени системи за писане.

Защо тогава се е появил на един от най-уединените острови в света? Науката все още не намира отговор на този въпрос.

Изследователите са разделили плочките въз основа на предполагаемото им съдържание. Само в един случай има пълно съгласие, че става въпрос за астрономически феномени – има 28 знака, представляващи полумесец. Анализът на полския изследовател показва, че може би друга плочка има подобно съдържание. Втората “астрономическа” плочка е била в Белгия, но е била изгорена по време на Първата световна война. Изследователят обаче е намерил нейна снимка. Той успява да определи, че последователностите на глифовете, включително и на полумесеците, на някои места са еднакви и на двете плочки.

Писмената култура на жителите на изолирания остров в Тихия океан е останала почти незабелязана. Един озадачаващ въпрос е: Как никой от първите европейски изследователи на острова (през 1722 г.) не е забелязал грамотността на местното население? За стотици дървени плочки, покрити със загадъчни надписи, скрити в колибите, започва да се съобщава  едва сто години по-късно от стъпването на европейците на острова.

“По онова време никой вече не е можел да ги разчете” – казва д-р Виецорек.

Интересното е, че плочките не са впечатлявали християнските духовници на острова. Полският учен започва сериозна работа по дешифрирането и се надяваме скоро да ни зарадва с нови открития.

 

 

Снимки: Уикипедия