Palatka.bg

Турски археолози смятат, че са открили мощите на Св. Николай

Турски археолози смятат, че може да са открили „истинските“ мощи на Св. Николай Чудотворец в Анталия, съобщи телевизия Си Ен Ен-Тюрк. След двегодишна работа петима учени, 10 студенти по археология и 13 теренни работници откриват сграда на няколко нива около мемориалния музей „Св. Николай“ в южния турски град Демрe. Някога на това място се е намирал древния град Мир в областта Ликия.

Свети Николай Мирликийски Чудотворец прекарва по-голямата част от живота си в град Мир, където е ръкоположен за архиепископ. Умира през 342 г. и тялото му е било погребано в църква близо до града. Неговите нетлени мощи се оросявали от благовонно миро, от което много вярващи получавали изцерение. През 1077 г. обаче тази територия е завладяна от селджукските турци и броят на християните рязко намалява. Има предание, че Свети Николай се явява в съня на благочестив свещеник от италианския  град Бари и му заповядва да пренесе мощите му в своя град. Избрани мъже се отправили с три кораба за Мала Азия и след преговори с местните християни и пренесли мощите в Бари. Там живеело многобройно гръцко население. Светите мощи били тържествено посрещнати от епископи, свещеници и възторжения народ на 9 май 1087 г., откогато е установен празникът, наричан в България “летен Свети Николай”.

St. Nicholas Church 2

Местонахождението на мощите е под въпрос

Според турски археолози обаче мощите все още се намират в областта на град Демре в Анталия. При изследвания с георадари и томографи са били намерени непокътнати гробове под земята. Според Джемил Карабайрам, ръководител на местния институт за паметниците и реставрация на археологическите обекти, е възможно именно в някои от тях да се намират “истинските мощи” на Св. Николай, за които се твърди, че са пренесени в Италия.

Две от погребалните места са били отворени и в тях са открити останките на осем души. Има свителства, че в един от гробовете обаче е положено тялото на духовник от висок сан. На стената до него са изографисани Иисус Христос, Дева Мария и Св. Николай.

St. Nicholas Church

 

„Продължаваме разкопките в източната част на църквата, където открихме останките от двуетажна сграда и непокътнатите гробове“, каза пред вестник „Сабах“ Сема Финдик, която е част от проучвателния екип.

The entrance of St. Nicholas

Св. Николай Мирликийски Чудотворец и бил безкрайно милосърден и е помагал на много хора. Заради навика си да прави подаръци, вдъхновява създаването на легендата за холандския герой “Sinterklaas,” който се превръща в “Santa Claus” или Дядо Коледа.

Снимки: flickr