Tрио от възрастни германци с огромна страст към историята – 73-годишният хомеопат Леонард Блум, 67-годишният учен Гюнтер Екард и 71-годишният специалист по геолокиране, посредством радар Петър Лор, са убедени, че са открили световноизвестната и събуждаща въображението на милиони историци по света прочута Кехлибарена стая, в пещерен комплекс, намиращ се под Рудните планини. Тези планини заемат територия на границата на Германия с Чехия и се намират в непосредствена близост до град Дрезден, а според симпатичното трио, именно са крие и Кехлибарената стая.
Учени от Третия райх са използвали пещерния комплекс по време на Втората световно война, но за съжаление на историците и широката общественост всички следи на това, което се е случвало там, загадъчно са изчезнали от местните и държавните архиви.
Специaлистът Петер Лор обаче използва радарни изображения, за да открие подземни капани и неизследвани пространства и открива следи от помещения, които приличат на изградени под почвата бункери. Той и неговите колеги сканират хълма през септември, след като специалистът твърди, че “надежден източник” го е насочил към местонахождението на липсващото съкровище през 2001 г.
“Тайниците се намират над железопътната линия, където през април 1945 г. влакът от Кьонинсберг е спрян”
казва Петер Лор. Кьонигсберг, днешен Калининград и територия принадлежаща към Русия, в миналото е бил столица на Източна Прусия, където някога е била съхранявана Кехлибарената стая.
Триото ентусиасти също така твърди, че има доказателства, че съкровището, принадлежащо на последния монарх на Германската империя – Кайзер Вилхелм II, който бяга в изгнание в Холандия през 1918 г. след поражението си във Втората световна война, се съхранява в комплекса.
Изработена изцяло от кехлибар, злато и скъпоценни камъни, Кехлибарената стая е шедьовър на бароковото изкуство и се смята за най-ценното неоткрито съкровище в света.
Когато са били запалени 565-те свещи, които били поставени на свещниците в стаята, се твърдяло, че атмосферата в стаята била сякаш се е запалило огнено злато. Съдбата и местонахождение на Кехлибарената стая обаче е загадка от последните дни Втората световна война.
Кехлибарената стая е подарък за Петър Велики през 1716 г. от краля на Прусия и тогавашен съюзник – крал Фридрих Вилхелм I
По-късно императрица Екатерина Велики поръчва ново поколение занаятчии да доукрасят стаята и да я преместят от зимния дворец в Санкт Петербург в новото ѝ лятно владение в Царское село, което се е намирало извън града.
Германските войски, които нахлули в Съветския съюз през юли 1941 г. открадват стаята и я изпращат обратно в границите на Райха.
След войната Кехлибарената стая се превръща в европейското “Ел Дорадо”, което завладява ума и фантазиите, както на богатите и бедните. Приетата теория е, че тя е разрушена от руския артилерийски огън, когато Червената армия завзема Кьонигсберг през 1945 г. Все пак има хора, които твърдят, че тя е била спасена в последния момент и все още съществува някъде, макар и дълбоко скрита. Имайки предвид легендарността на прочутата Кехлибарената стая, едва ли скоро ще сме свидетели на повехване на този ентсусиазъм…освен, ако тримата ексцентрични учени наистина не са открили това митично вече съкровище.