Къмпингът или почивката на палатка трябва да означава връщане към обикновения начин на живот, но новобранците често правят груби грешки, които могат да развалят удоволствието от това опростено и иначе вдъхновяващо докосване до природата.
Не тръгвайте, без да сте изпробвали цялото си оборудване предварително!
Да, знаем – къмпингът трябва да бъде най-простият и най-отпускащ вариант за почивка, шанс да се свържете с близките си, да общувате със съвършенството на естествения свят и да спите под звездите. Но технически: под непроницаемата хидроизолация на съвременната тъкан на палатката. И все пак нещата в повечето случаи се объркат. Поне при онези, които нямат особено много опит в къмпингуването.
Идеалната простота и удоволствие от почивката „под звездите” може да се превърне в ужасно шоу, в което всеки крещи, може да бъде прекалено горещо или твърде студено, хората може да огладняват често или по различно време, а също и на повечето може да им е неудобно.
Но почивката на палатка не трябва да изглежда така. Повечето грешки на новобранците могат да бъдат избегнати само с малко предварително планиране.
Пролетта наближава, а след нея и лятото, вижте най-често правените грешки, които можете да избегнете, за да имате едно щастливо прекарване на палатка:
Избрали сте палатка с грешен размер
Понеже често това, което пише на палатките за техния капацитет, не отговаря на истината, винаги трябва да взимате такава с две или три места повече от реалния брой, за който ви трябва.
Не сте тествали цялото си оборудване предварително
На никой няма да му бъде приятно, ако открие липсващи скоби за палатката, счупен цип на спалния чувал, развален газов котлон и т.н. Преди да тръгнете, поставете някъде палатката си и излейте вода върху нея, за да проверите дали тя все още е устойчива на атмосферни влияния. Също така проверете останалата част от вашите съоръжения, особено ако имате нещо ново и непроверено.
Пристигнали сте със закъснение до къмпинга
Всеки, който някога е поставял палатка в тъмното, знае за кошмара, който ще преживее. Не виждаш нито къде оставяш нещата си, нито къде точно разпъваш бивака си. Много вероятно е да се събудите почти върху нечий друг бивак. Планирайте да пристигнете навреме, за да можете да прекарате известно време в търсене на добро равно място, суха трева, без остри растения, които е възможно да пробият и наводнят палатката ви, ако вали. Запознаването с мястото и неговите важни удобства – като душове и водоснабдяване – също е много по-лесно при дневна светлина.
Разчитали сте за готвене на огън или барбекю
Всеки обича удоволствието от готвенето на открито, но не разчитайте много на него. Представете си всеки път, когато искате да кипнете вода, колко време и ресурс ще ви отнеме, ако трябва да запалите огън. А е възможно накрая да останете разочаровани и гладни. Ето защо винаги се презастраховайте – опаковайте и надежден газов котлон и резервни газови бутилки.
Не сте си подготвили достатъчно неща за спалнята
Не сте си взели възглавници и топли завивки. Лоша идея. През нощта на палатка може да бъде наистина много студено и освен това е редно винаги да имате под себе си добра изолация, тоест трябва ви и дюшек или друга надеждна изолация. Иначе няма да спите добре и ще мразите да си лягате.
Не сте се запасили с достатъчно осветление
Нощите могат да продължат доста дълго под звездите. Батериите или соларните фенери са добра идея. Най-малко челникът за главата е незаменим и оставя ръцете ви свободни да правят други неща – като четене или по-вероятно миене. Разбира се, и осветлението трябва да проверите дали работи, преди да го сложите в багажа.
Забравили сте книги
Много фатално е това при лошо време, при дълги вечери и когато сте на къмпинг със семейството – за всички трябва да се вземат книги, игри, телескопи, флумастери и моливи. Това са нещата, които ще ви спасят, ако небесата се отворят за два дни и няма как да правите друго.
Не сте наложили строга политика на събуване на обувките в палатката
Може да е трудно да се събувате всеки път, когато влизате в палатката, но кални или пясъчни обувки могат да превърнат пространството за спане в неприятно място. Горко ви, ако пясъкът си намери път към спалния ви чувал.
Снимки: pixabay