Учените откриха първите важни доказателства, че неандерталците, а не съвременните хора, са създали най-старите известни пещерни картини в света – предполагайки, че те имат артистичен смисъл, подобен на този, който влага съвременният човек.
Ново проучване, ръководено от Университета в Саутхемптън и Института за еволюционна антропология, показва, че картините в три пещери в Испания са създадени преди повече от 64 000 години – 20 000 години преди съвременните хора да пристигнат в Европа.
Това означава, че пещерното изкуство в палеолита (ледниковата епоха) – включително картини на животни и геометрични знаци – трябва да са били направени от неандерталците, “братя” на Homo sapiens и единствените човешки жители на Европа по онова време.
Това също така показва, че неандерталците са мислели символично, като съвременните хора.
Международен екип от учени е използвал най-съвременната техника, за да датира картините от преди 64 000 години.
Досега пещерното изкуство е приписвано изцяло на съвременните хора, тъй като твърденията за евентуална работа на неандерталците са затруднявани от неточни изследвания. Обаче данните от изследването за датиране с уран-торий предоставят много по-надеждни резултати от методи като радиовъглеродното датиране, което може да даде фалшиви оценки за възрастта.
Методът уран-торий включва запознаване с малки карбонатни отлагания, които се натрупват върху пещерните картини. Те съдържат следи от радиоактивните елементи уран и торий, които показват кога са се образували отлаганията – и следователно дават минимална възраст за всичко, което се намира под тях.
Единият от водещите автори, археолог в Университета в Саутхемптън, заяви: “Това е невероятно вълнуващо откритие, което предполага, че неандерталците са били много по-сложни, отколкото смятаме.
Нашите резултати показват, че картините, с които сме се запознали, са най-старото известно пещерно изкуство в света и са създадени най-малко 20 000 години, преди съвременните хора да пристигнат в Европа от Африка – затова те трябва да са били нарисувани от неандерталците”.
Екип от изследователи от Великобритания, Германия, Испания и Франция са анализирали над 60 карбонатни проби от три пещерни места в Испания.
Всичките три пещери съдържат червени (охра) или черни картини от групи животни, точки и геометрични знаци, както и листа, ръчни отпечатъци и гравюри.
Според изследователите създаването на изкуството трябва да включва такова сложно поведение като избора на място, планирането на източника на светлина и смесването на пигментите.
Алистър Пийк, професор и съавтор на изследването, казва: “Скоро след откриването на първата от вкаменелостите през 19 век, неандерталците са описвани като брутални и некултивирани, неспособни за изкуство и символично поведение и някои от тези възгледи продължават да съществуват и до днес.
“Въпросът за това как точно се е държал неандерталецът е горещо обсъждан. Нашите констатации ще имат значителен принос за това разискване.”
Символичната материална култура – колекциите от културни и интелектуални постижения, предадени от поколение на поколение – досега е била приписвана само на нашия вид.
“Появата на символична материална култура представлява основен праг в еволюцията на човечеството. Той е един от основните стълбове на това, което ни прави човеци”, казаха учените.
Ранните символични артефакти, датиращи от 70 000 години, са открити в Африка, но са свързани с модерните хора.
Съавтор на изследването Пол Петит от университета в Дърам коментира: “Неандерталците създават смислени символи на смислени места. Изкуството не е еднократна проява.
“Имаме примери в три пещери на разстояние 700 километра и доказателство, че това е дългогодишна традиция. Възможно е подобно пещерно изкуство в други пещери в Западна Европа да е също сътворено от неандерталци.”
Снимки: Уикипедия