Бреговете на река Бели Нил са непристъпни за човешкия крак коварни мочурища. Стотици километри от руслото на реката са покрити от непроходими блатни участъци, образуващи огромното блато Суд. То е известно с разнообразната си растителност и животински свят. А най-удивителното е, че обитателите на живописното блато Суд са и хората.
Суд означава „препятствие“
Името на блатото е свързано с гъстата растителност, която не само се съпротивлява на течението на реката, но и прави трудно придвижването с лодка. Но тежките условия не могат да уплашат хората от племето нуер. Изглежда те намерили начин как да съжителстват с природата в нелеките условия на блатото, където е разположено тяхното селце с малки колиби. Местните жители ловят риба и отглеждат добитък насред прорасналата с тучна растителност земя. Тук виреят различни полезни за бита култури като ориз, папирус, тръстика.
Племето нуер живее насред островни участъци, заобиколени от вода. Ако влезнете надълбоко в гъсталаците, лесно можете да се изгубите в дълбините на плътния зелен пейзаж, простиращ се на огромна площ с размера на Англия.
Но придвижването по суша е също толкова сложно, колкото и по вода
Гъстата трева и висок папур образуват зелени възвишения, между които се промъкват водни канали. Те са идеалните трасета за лодки, което е единствената възможност за транспорт за хората от племето нуер.
В дъждовния сезон нивото на водата в блатото Суд се повишава значително. Заради бавните течения и безпощадните лъчи на слънцето водата се изпаря бързо. Дъното е покрито с растителност, която често се оказва капан за лодките и селскостопанските инструменти. Блатото е пълно и с комари, които често са основната причина за избухване на епидемия от малария.
В края на 70-те години на миналия век Египет и Судан решили да построят канал в Суд
Учените предупредили, че строителството щяло да нанесе непоправими изменения в климата. В такъв случай блатото било обречено се превърне в пустиня, което да доведе до гибелта на хиляди животни и растителни култури.
Каналът бил почти завършен, но работата по проекта била преустановена позаради избухването на гражданска война. След подписването на Рамсарската конвенция през 1971 година, водоемът бил включен в списъка с обекти от международно значение. Ето защо днес жителите на селцето насред блатото Суд могат спокойно да живеят в своите колиби и да се грижат за семействата си в мир с природата.