Palatka.bg

Ним – френският град-машина на времето, който ни отвежда във времената на Римската империя

Може да е изненада за много хора да научат, че в южната част на Франция могат да бъдат видени някои от най-запазените и важни в исторически и културен смисъл богатите градове в Европа, датиращи от началото на Римската империя. Далеч от шампанското, лукса и шикозността в Кан, Сен Тропе и Монако и приятните брегове на Ница, съществуват исторически съкровища, които са част от огромното наследство на Римската империя в района Макар да е твърде лесно да се изкушим в предположението си, че Франция е държава, изградена от клиширани турситически маршрути и местности (особено след посещение на вечната столица Париж), всъщност има много повече от това, което традиционно се асоцииара с Франция, особено в южната ѝ част i най-вече град Ним.

Когато римляните построяват Via Domitia – първият римски път, построен в Галия, свързващ Италия с Испания през сегашната южна Франция, те създават над 100 000 километрова следа от история и култура, които в голямата си част съществуват и до днес. По това време Ним е бил 5-ият най-важен град в Римската империя. И до днес това наследство е живо и три средиземноморски култури се преплитат в един град с огромна важност в миналото и липса на бляскаво настояще.

Все още имате възможност да пътувате по части от изградения от римляните маршрут и да откриете, че Ним гордо съхранява и показва своето древно наследство. Историята не е изоставена извън границите на ежедневния живот, а служи за фона на процъфтяващия съвременен и артистичен начин на живот. Тук са запазени паметници, пътища, табели, а стари къщи са преустроени в художествени галерии, бутици или места за срещи.

“Когато тършуваш из Ним, винаги намираш нещо” казват местните хора на пристигащите туристи. И все пак, когато човек пристигне в хотела си, осъзнава, че това е абсолютната истина. Виждайки невероятния амфитеатър в града, човек нямам как да не възкликне, че Ним му напомня на същински малък Рим.

Ним всъщност от мнозина е наричан именно с любвеобилното име “френския Рим” или “столицата на римска Франция”

Основните исторически сгради в района са построени по време на управлението на император Август (първият император след славната ера на Юлий Цезар) до 2 век след Христа. През този период ключови паметници като този са построени заедно с Maison Caree и 50-километровия акведукт Pont de Gard. Това съоръжение е сред най-важните архитектурни достижения в цялата римска област Галия.

Ако попитате някой в Ним той с гордост ще ви отговори, че техният колизуем е най-добре запазеният от римския свят в цяла Европа.

През повечето време колизеумът е празен и ви дава възможност ясно да си представите как е изглеждало всичко преди толкова много столетия – започнете да изследвате по-ниските нива, където богатите са били разположени, продължавате да се изкачвате към върха на трибуните, където бедните зрители ще седнат на наблюдават гладиаторските борби. Ръководството скоро ще постави тази светлина в истината, защото това не беше място на смъртта. Независимо колко опасни и кървави са били гладиаторските борби, колизеумът в Ним не е бил толкова сериозна арена на смъртта, колкото филмите я представят. В рамките на четири века тук са убити само 14 гладиатори.

Днес Амфитеатърът служи като една от основните арени за ежегодния испански стил фестивал, който се провежда тук от 1952 г.. Фестивалът включва и спорната традиция на бикоборство.

Почитаните бикоборци продължават традицията да се настаняват в хотел Imperator, който е успял да привлече вниманието и на Ърнест Хемингуей. Градът посреща над два милиона души всяка години, които пристигат тук за концерти, многото импровизирани барове Bodegas и дългата серия от оживени събития. Всичко това със сигурност ще постави Ним в списъка ви с места, които трябва да посетите.